سندروم قلب شکسته در زنان


سلامت نیوز :یافته های جدید محققان شواهد علمی را ارائه کرده که نشان می دهند قلب زنها بسیار سریع تر و ساده تر از مردها می شکند.


‎پزشکان قلب در پی یکی از اولین مطالعاتی که در سرتاسر آمریکا بر روی نوعی اختلال قلبی انجام داده اند، اعلام کردند میزان ابتلای زنان به «سندرم قلب شکسته» 7 تا 9 برابر مردان است، وضعیتی که در پی وارد شدن فشار عصبی طولانی در اثر شکست سخت عاطفی و یا از دست دادن یکی از عزیزان ایجاد شده و می تواند نشانه هایی مانند حمله یا اختلال قلبی را در زنان ایجاد کند. معمولاً بیماران پس از ابتلا به این سندروم بدون آسیب دیدگی جدی مداوا می شوند.

‎به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری زنان به گفته محققان دانشگاه پنسیلوانیا یکی از رایج ترین وضعیتهایی که در پی آن زنان دچار این سندرم می شوند، از دست دادن همسر یا مشاهده بیماری شدید همسر است. این سندرم برای اولین بار توسط پزشکان ژاپنی و در سال 1990 شناسایی شد، ژاپنیها نام این وضعیت را «بیماری قلبی تاکوتسوبو» گذاشتند. تاکوتسوبو نام دامهایی ویژه اختاپوسها است که یادآور فرم کوزه مانند قلبهای آسیب دیده است.

‎این سندرم زمانی رخ می دهد که شوک عصبی شدیدی به بدن وارد می شود. این شوک در بدن حمله آدرنالین و دیگر هورمونهای عصبی ایجاد می کند.

این حمله هورمونی اتاقک اصلی پمپ خون قلب را به صورت ناگهانی مختل می کند. مبتلایان به این سندروم معمولاً پس از چند هفته کاملاً بهبود می یابند اما در نمونه هایی نیز جان خود را از دست می دهند.


‎پزشکان برای یافتن دلیل رواج ابتلا به این سندروم در میان زنان، مطالعه ای گسترده انجام دادند و نتایج آن را در کنفرانس انجمن قلب آمریکا مطرح کردند. در این تحقیق بررسی اطلاعات ثبت شده در هزار بیمارستان نشان داد تنها در سال 2007 حدود 6 هزار و 229 نفر در آمریکا به این سندرم مبتلا شده اند که از این میان فقط 671 مبتلا مرد بودند. پس از انطباق دادن شرایطی از قبیل فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیگر عواملی که می توانند بر روی اختلالات قلبی تأثیرگذار باشند، دانشمندان دریافتند زنان 5/7 برابر مردان به این سندروم مبتلا می شوند.

همچنین میزان ابتلا به این سندروم در میان زنان بالای 55 سال سه برابر زنان جوان بود و زنان جوانتر از 55 سال 5/9 برابر مردان در سنی مشابه به این سندرم مبتلا شده بودند. هنوز دلیل مشخصی برای این پدیده کشف نشده است و تنها مشخص است این سندروم اختلال قلبی است که زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر خود قرار می دهد.
‎براساس گزارش واشنگتن پست، یکی از نظریه های ممکن، نقش هورمونها در ابتلا به این سندروم است.

 نظریه دیگر این است که تعداد گیرنده های آدرنالین در سلولهای قلب مردان بیشتر از قلب زنان است و از این رو مردان بهتر می توانند استرس را در خود کنترل کنند.

 

/ 12 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهسا

با حضورت خوشحال میشم منتظت هستم[گل]

روزبه

سلام مطلب جالبی بود سمیرا خانم!!! سندرم قلب شکسته در زنان !!!! خیلی جالب بود واسم که فهمیدم شوک و استرس ناشی از همین مثلا از دست دادن همسر یا بیماری اون ، رو یه خانم چقدر میتونه تاثیر اینچنین مخربی بزاره... البته خانم های اینجوری وفادار و وابسته به همسر هم کم ها...!

هومن

یه حرفایی همیشه هست که از عمق نگاه پیداس از اون حرفا ی تلخی که مثه شعر فروغ زیباس از اون حرفا که یک عممره به گوش ما شده ممنوع از اون حرفا ی بی پرده شبیه شعری از شاملو از اون حرفا که میترسیم از اون حرفا که باید زد از اون درد دلای خوب از اون حرفای خیلی بد نگفتی و نمیگم ها حقیقت های پنهونی از اون حرفا که میدونم از اون حرفا که میدونی... یه حرفایی همیشه هس که از درد توی سبنه س مثه رپ خونی شاهین پر از عشق و پر از کینه س پر از ناگفته هایی که خیال کردیم یکی دیگه دلش طاقت نمیاره همه حرفامونو میگه همیشه آخر حرفا پر از حرفای ناگفته س همیشه حال ما اینه همیشه دنیا آشفته س.......................... آرزو میکنم پاییزت به اتمام برسد اما آرزوهایت ادامه داشته باشد.... یلدات مبارک [گل][گل][گل][گل]

روزبه

به روزها دل مبند ، روزها به فصل كه میرسند رنگ عوض میكنند ، با شب بمان شب گرچه تاریك است لیكن همیشه یك رنگ است ... امیدوارم همیشه به خاطر یك دقیقه بیشتر باهم بودن ، شبهاتون رو جشن بگیرید ! [لبخند]

روزبه

گاهي گمان نمي كني ولي مي شود، گاهي نمي شود، نمي شود كه نمي شود؛ گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است، گاهي نگفته قرعه به نام تو مي شود؛ گاهي گداي گداي گدايي و بخت نيست، گاهي تمام شهر گداي تو مي شود [گل][گل][گل]

هومن

سلام خيلي ممنونم[خجالت][خجالت][گل]

روزبه

سلام سمیرا خانم خوبی؟؟[گل] چرا دیگه اینجا رو آپ نمی کنی ؟؟!!![سوال]

روزبه

چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید …[گل]

پرسپولیسی ترین دختردنیا

مرسی از حضورت عزیزم ____█████____████ ___████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█