پاسخ یک دختر دبیرستانی به استاد دانشگاه جرج جرداق

نقل قول از کتاب

 " گفتارهایی پیرامون امام زمان علیه السلام

                                                        نوشته دکتر سید حسن افتخارزاده



در شش یا هفت سال قبل به لنگرود رفته بودم. در لنگرود جمعی از بانوان بودند.وقتی که وارد جلسه شدم به خانمها گفتم هر کس هر سوالی داردمطرح کند.شرکت کنندگان در این جلسه هم بیشتر از دختران دانش آموز بودند. یکی از دختر خانمها گفت من سوالی دارم.و من از او خواستم سوالش را مطرح کند. دختر خانم گفت: جمله ای که جورج جرداق درباره حضرت علی گفته است که شما دو سه هفته قبل روی کارتها نوشته اید.

قضیه از این قرار بود که ما به مناسبت تولد حضرت علی(ع) در تهران جشنی داشتیم  و در پشت کارت دعوتی که برای این جشن چاپ کرده بودیم این جمله ی زیبا را که جورج جرداق مسیحی درباره ی حضرت علی گفته است نوشته بودیم.جمله جورج جرداق چنین است:" فماذا علیک یا دنیا لو حشدت قواک فاعطیت فی کل زمن علیا بفکره و لسانه و ذی فقاره" یعنی: ای دنیا ترا چه می شد که در هر زمانی نیروهای خودت را جمع می کردی و به ما یک علی تحویل می دادی،با همان فکر علی،قلب علی،زبان علی،ذوالفقار علی، کمالات علی؟!

این جمله را پشت کارت نوشته بودیم و این کارت هم افتاده بود دست این دختر خانم. این دختر خانم هم آنرا مطالعه کرده بود و حالا ما هم بعد از دو سه هفته که وارد لنگرود شدیم مواجه با سوال این خانم شدیم مبنی بر اینکه جواب این حرف جورج جرداق چیست.

من فکر کردم منظور این خانم از جواب این است که توضیحی در این مورد داده شود. و به همین دلیل هم شروع کردم به بحث جورج جرداق و مقایسه افکار حضرت علی (ع) با منشور سازمان ملل و مطالبی که جورج جرداق می گوید و آخرالامر هم رسیدیم به این جمله که جورج جرداق خطاب به دنیا می گوید به جای این همه متفکر و فیلسوف و سیاستمدار و نظامی و فیزیکدان و حقوقدان اگر همه نیروهای خودت را که پراکنده کردی به صورت اینشتین و گالیله و بو علی سینا و فلان وفلان ، اگر این نیروها را جمع می کردی و به صورت یک علی به ما تحویل می دادی وضع ما روبراه می شد.

یک نیم ساعتی که به این توضیح گذشت دختر خانم گفت: آقای افتخارزاده این که جواب نشد! گفتم: یعنی شما دخترهای لنگرودی اینجا نشسته اید هر کس هر جای دنیا یک حرف حسابی هم که بگوید می خواهید به او جواب بدهید؟! دختر خانم گفت: یعنی به نظر شما این جواب ندارد؟! گفتم: خیر، حرف به این زیبایی چه جوابی می تواند داشته باشد؟! این حرف تعریف از حضرت علی است و نوعا هر کس می شوند تعریف می کند. دختر خانم گفت: من جوابی بر این جمله ی جورج جرداق نوشته ام و اگر اجازه بدهید حاضرم آنرا در اینجا بخوانم. با بی اعتنایی گفتم: بخوان.

دختر شروع کرد به خواندن. ابتدا با بی توجهی گوش می دادم ولی دو سه خط که خواند دیدم مثل اینکه می خواهد حرف حسابی بگوید. در خط چهارم و پنجم متوجه شدم که این خانم خودش توی حال است و ضمن خواندن مقاله اش گریه می کند. در خط هفتم هشتم نظرم را کاملا جلب کرد و دیدم مثل اینکه بقیه را هم به گریه انداخته است. و از شما چه پنهان که در خط دهم و دوازدهم مرا هم به گریه وا داشت.

مجموعا مقاله ای بود در حدود بیست خط، ولی پرمحتوا که بعد از او خواستم برایم نوشت و تا مدتی هم نامه اش را داشتم . این دختر کلاس پنجم دبیرستان بود و بعد از اینکه کارت جشن ما به دستش رسید این جواب را بر جمله ی جورج جرداق نوشت که مضمونش چنین است:

جمله جورج جرداق چنین است:" فماذا علیک یا دنیا لو حشدت قواک فاعطیت فی کل زمن علیا بفکره و لسانه و ذی فقاره" یعنی: ای دنیا ترا چه می شد که در هر زمانی نیروهای خودت را جمع می کردی و به ما یک علی تحویل می دادی،با همان فکر علی،قلب علی،زبان علی،ذوالفقار علی، کمالات علی؟!

جورج جرداق جمله ای درباره علی ابن ابی طالب می گوید- و جمله ای را که قبلا بیان کردیم نقل کرده بود- اما من به او می گویم:

 ای جورج جرداق، تو دروغ می گویی! تو خواهان علی نیستی!تو دروغ می گویی!...مگر خدای علی به تو علی را نداد که بیست و پنج سال خانه نشین کردی و دنبال دیگران رفتی و در جنگ صفین تنهایش گذاشتی؟!

جورج جرداق ، تو خواهان علی نیستی!....مگر خدای علی بعد از علی اول علی دومی به تو نداد که با زهر جفا مسمومش ساختی و تسلیم معاویه اش کردی؟!

جورج جرداق تو خواهان علی نیستی!....مگر خدای علی بعد از علی دوم به تو علی سوم نداد که در وسط میدان کربلا فریاد می زد:"هل من موحد بخاف الله فینا؟! هل من مغیث یرجوالله فی إغاثتنا؟!" و تو سرش را بالای نیزه کردی و به دنبال یزید رفتی؟!

ای جورج جورداق ، تو خواهان علی نیستی!... مگر خدای علی بعد از علی سوم علی چهارمی به تو نداد و تو در گوشه ی مسجدالحرام تنهایش گذاشتی و دنبال دیگران رفتی؟!

او در مقاله اش اینها را نقل کرده و به اینجا رسیده بود که: ای جورج جرداق اینک علی در بین ما است و در روی زمین است؛ با همان کمالات علی، با همان حلم حسن و با همان شجاعت حسین، ولی تو دنبال علی نرفتی و به دنبال دیگران رفته ای! و او هزار و یکصد سال است که فریاد می زند:" هل من ناصر ینصرنی؟!" و تو دنبالش نرفتی...پس تو دروغ می گویی! جورج جرداق ، تو خواهان علی نیستی!

 

من خیلی برام عجیب بوده تا حالا از این منظر به امام زمان نگاه نکرده بودم ولی دیدم اون دختر دبیرستانی درست می گه مطمئنا ما هم تا حالا پیش اومده که آروز کرده باشیم ای کاش در زمان حضرت علی (ع) بودیم غافل از این که


ما یک علی حی وزنده داریم ولی ما، چقدر به فکر علی زمان خودمون هستیم؟!!!

 

 

/ 21 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر(قاتی پاتی)

سلام آبجی سمیرای گلم!! آپ بیا نظر بدی خوشحال میشم مر30....[چشمک][گل]

حمید

سلام دوئل حاج حسین و حاج اکبر چه کسی قائده بازی را میبرند؟ چه کسی انقلابی تر است؟ http://kakhesefid.blogfa.com/post-27.aspx

مسیحای سبحان

سلام ممنون از حضورتون شما هم با کمال افتخار لینک شدین پاینده باشین

مسیحای سبحان

سلام شهادت پدر علم نبوی وارث خلق علوی امام محمد باقر عـ بر شما تسلیت باد.

حمید

سلام تحلیلی جامع درباره نشست ژنو " لطفا روی خطوط قرمز حرکت نکنید!"

هیوا

سلام گلم بسیارزیبانوشته ای موفق باشی التماس دعا

مسیحای سبحان

امدم تا عرفه معرفتم کمتر شد خواستم پاک شوم پست شدم بدتر شد امدم تا سر کویت به دو عالم ندهم دادی ام دست خودم کار از این بدتر شد . . . التماس دعا روز عرفه و عید سعید قربان بر شما مبارک

سینا

وسایلتونو جمع کنید بی سر و صدا با صف برید تو حیاط. معلم ندارید... یادش بخیر[لبخند][گل]

♥♥♥

آپم بهم سر بزن منتظرتم -------------------------------------- آنقدر سر حرف را با شعر باز کرده ام آنقدر به دروغ قربان صدقۀ تنهایی ام رفته ام که دیگر از پسش بر نمی آیم

سینا

روی پـــــرده کعــبه این آیه حک شده اســت: نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُــورُ الرَّحِـــیمُ و مـــن . . . هنــــوز و تا همیشــه به همین یک آیــه دلخــوشــــم: ” بندگانم را آگاه کن که من بخشنده‌ی مهــــربانم ![لبخند][گل] آپم[گل]